سفارت جمهوری اسلامی ایران - صوفیا
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
احزاب در بلغارستان

به نام خدا

خرداد 1397

احزاب در بلغارستان

در جمهوری بلغارستان احزاب زیادی وجود دارند و حتی ادعا می شود که در بلغارستان نزدیک به 500 حزب به ثبت رسیده اند. اما نکته قابل توجه این است که عموما کمتر از 10 حزب به پارلمان راه می یابند.  

در زیر به ترتیب اهمیت و قدرت مردمی، به برخی از این احزاب اشاره و ویژگی های آنها تشریح خواهند شد.

 • احزاب و ائتلاف های حاضر در پارلمان کنونی بلغارستان و جایگاه پارلمانی آنها:

حزب گرب: شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان (GERB)

بزرگترین حزب حاکم

در واقع نام این حزب، "شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان" است، اما بیشتر به حروف اختصاری این کلمات در زبان بلغاری، یعنی نام "گرب" معروف می باشد. درحال حاضر گرب، بزرگترین فراکسیون پارلمان بلغارستان با 95 نماینده می باشد.

حزب گرب در انتهای ماه مارس 2006 میلادی، از جنبش مردمی به حزب تبدیل شد و برای مدت کوتاهی، ثوتان ثوتانف، ریاست آن را به عهده داشت ولی در واقع از همان ابتدای کار، همیشه مرد اول گرب، بویکو بوریسف، نخست وزیر کنونی بلغارستان بوده است. 

از 3 دسامبر 2006 الی 10 ژانویه 2010 ثوتان ثوتانف رهبری حزب را به صورت رسمی به عهده داشت و پس از آغاز اولین دوره نخست وزیری بویکو بوریسف، کرسی رهبری را به بوریسف تحویل داد.

از همان ابتدا گرایش حزب گرب به سوی جناح راست بود. از جمله ویژگیهای حزب گرب، این است که اعضای ارگانهای مدیریتی آن نمی توانند سابقه همکاری یا خدمت با سازمان امنیت دولت رژیم کمونیستی و عضویت در مدیریت اطلاعاتی- جاسوسی ارتش خلق بلغارستان را داشته باشند.

در حال حاضر حزب گرب دارای 3 معاون رهبر می باشد:

 1. ثوتان ثوتانف، رئیس فراکسیون پارلمانی گرب
 2. یوردانکا فانداکووا، شهردار صوفیا در 10 سال اخیر
 3. دیمیتر نیکلوف، شهردار بندر بورگاس

دولت اول بوریسف- از 27 جولای 2009 الی 21 فوریه 2013

در تاریخ 27 جولای 2009 میلادی، پس از پیروزی در انتخابات (در تاریخ 6 جولای 2009)، گرب تشکیل دولت اقلیت داد. در این دولت، ثوتانف معاونت نخست وزیر و وزارت کشور را به عهده داشت. گرب در دوران این دولت، در انتخابات ریاست جمهوری نیز پیروز شد و روسن پلونلیئف، وزیر توسعه مناطق و آبادانی دولت، به عنوان رئیس جمهور بلغارستان برگزیده شد.پلونلیئف فقط یک دور رئیس جمهور ماند و از نامزدی برای دور دوم خودداری نمود.

به دلیل اعتراضات مردمی که در طی ماه های ابتدای سال 2013 رخ داد، در تاریخ 20 فوریه 2013 دولت حزب گرب استعفا داد. اعتراضات گسترده مردمی که در سراسر کشور رخ داد، در نتیجه ناتوانی مردم در پرداخت هزینه های برق بود.

دولت دوم بویکو بوریسف- از 7 نوامبر 2014 الی 27 ژانویه2017

پس از وقفه 20 ماهه، در نوامبر 2014، بوریسف برای دومین بار قدرت را به دست گرفت. این دولت در قالب ائتلاف حزب گرب، ائتلاف بلوک اصلاح طلبان (5 حزب جناح راست) و حزب چپ «آ.ب.و» تشکیل شد و با گذشت تقریبا یک سال حزب «آ.ب.و» و دو حزب از ائتلاف بلوک اصلاح طلبان از آن خارج شدند.

دلیل استعفای بوریسف در این دولت، شکست حزب گرب در انتخابات ریاست جمهوری اکتبر 2016 بود که در آن، خانم ثثکا ثاچوا، رئیس دو دوره پارلمان بلغارستان در برابر نامزد حزب سوسیالیست بلغارستان و رئیس جمهور کنونی کشور، رومن رادف، شکست خورد.

دولت سوم بویکو بوریسف- از 4 مه 2017 تاکنون

بویکو بوریسف برای سومین بار در تاریخ 4 مه 2017 در ائتلاف با 3 حزب ناسیونالیست ائتلاف وطن پرستان متحد، دولت تشکیل داد که همچنان فعال می باشد.

نمایندگان حزب گرب در پارلمان اروپا:

در حال حاضر حزب گرب در پارلمان اروپا دارای 6 نماینده در قالب فراکسیون حزب مردمی اروپا می باشد.

حزب سوسیالیست بلغارستان- BSP

بزرگترین حزب اپوزیسیون

حزب سوسیالیست بلغارستان، دومین فراکسیون بزرگ در پارلمان بلغارستان با 80 نماینده می باشد.

در دوران معاصر بلغارستان، یعنی پس از فروپاشی رژیم کمونیستی در 1989، حزب سوسیالیست بلغارستان بیشترین حضور در دولتها را داشته و همیشه در میان احزاب سیاسی، در جایگاه اول یا دوم بوده است.

از زمان فروپاشی رژیم کمونیستی تاکنون حزب سوسیالیست بلغارستان در 5 دولت حضور داشته است.

رهبر کنونی حزب سوسیالیست اروپا (Party of European Socialists)یعنی آقای سرگئی استانیشف، نماینده حزب سوسیالیست بلغارستان در پارلمان اروپاست و در گذشته یعنی در سال های 2005 الی 2009، به عنوان رهبر حزب سوسیالیست بلغارستان، نخست وزیر کشور بود.

آخرین دولت تشکیل شده توسط حزب سوسیالیست بلغارستان، دولت نود و دوم بلغارستان، به نخست وزیری پلامن اورشارسکی و در قالب ائتلاف حزب سوسیالیست بلغارستان و حزب جنبش حقوق و آزادیها بود که 29 مه 2013 الی 6 اوت 2014 در راس امور بلغارستان بود.

تاکنون در دوران پس از رژیم کمونیستی، 2 رئیس جمهور با حمایت حزب سوسیالیست بلغارستان برگزیده شده اند. که اولی یعنی گئورگی پروانف، در گذشته رهبر حزب سوسیالیست بلغارستان بود و از سال 2002 الی 2012 دو دوره ریاست جمهوری بلغارستان را به عهده داشت. نفر دوم آقای رومن رادف، فرمانده سابق نیروی هوایی بلغارستان و رئیس جمهور کنونی است که از ژانویه 2017 به عنوان رئیس جمهور مشغول می باشد.

حزب سوسیالیست بلغارستان در پارلمان اروپا:

در حال حاضر حزب سوسیالیست بلغارستان در پارلمان اروپا دارای 4 نماینده می باشد.

ائتلاف وطن پرستان متحد

یکی از دو بخش اصلی ائتلاف حاکم

ائتلاف وطن پرستان متحد، که در  حال حاضر با 27 نماینده، سومین قدرت پارلمانی بلغارستان محسوب می شود، در واقع متشکل از 3 حزب ناسیونالیستی است که در دهه گذشته، روابط آنها همیشه پرفراز و نشیب بوده است. البته در ترکیب آن، چندین حزب ناسیونالیستی کوچک تر نیز حضور دارند.

شکست های پیاپی احزاب ناسیونالیستی در 5 سال اخیر، نشان داد که آرا احزاب ناسیونالیستی به دلیل عدم اتحاد آنها، تجزیه شده و علیرغم داشتن رای تقریبا 10 درصدی در میان مردم، هیچ کدام آنها به پارلمان راه نمی یافتند. این مسئله سبب شد که آنها با هم متحد شوند و به صورت مشترک ابتدا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و سپس در انتخابات پارلمانی 2017 شرکت کنند و به این صورت، به سومین قدرت پارلمانی بلغارستان تبدیل شدند که نزدیک به 10% از آرا مردم را کسب نمود.

در زیر به این 3 حزب اشاره می کنیم:

 1. حزب ناسیونالیست جنبش ملی بلغارستان «و.م.ر.و» - (و.م.ر.و- ب.ن.د)-IMRO – Bulgarian National Movement

«و.م.ر.و» یک حزب سیاسی ملی است. نام آن از حروف اختصار «سازمان انقلابی داخلی مقدونیه» اتخاذ شده است که در طی یکصد سال گذشته، در تاریخ بلغارستان و کشورهای همسایه نقش داشته است. باید به این نکته نیز اشاره نمود که تحت عنوان «و.م.ر.و» احزاب، ساختارهای سیاسی، نهادهای مردمی و جنبش های مختلفی در بلغارستان ثبت شده اند و فعال می باشند. تمامی آنها تلاش می کنند از لحاظ تاریخی، خود را به «سازمان انقلابی داخلی مقدونیه» مرتبط سازند. از فوریه 1997 ریاست آن به عهده کراسیمیر کاراکاچانف می باشد، که در حال حاضر معاون نخست وزیر و وزیر دفاع بلغارستان است. در پارلمان کنونی، از مجموع 27 نماینده وطن پرستان متحد، 11 نماینده متعلق به این حزب می باشند.

در انتخابات پارلمان اروپا، انگل جامبازکی معاون رهبر «و.م.ر.و- ب.ن. د» نامزد ردیف دوم ائتلاف بلغارستان بدون سانسور برای پارلمان اروپا بود که به پارلمان اروپا راه یافت. جامبازکی یکی از نمایندگان فراکسیون محافظه کاران و اصلاح طلبان پارلمان اروپاست.

 1. حزب ناسیونالیست جبهه ملی نجات بلغارستان:

در واقع حزب جبهه ملی نجات بلغارستان، یک تشکل سیاسی زائیده شده، پس از تجزیه حزب ناسیونالیست اتکا به 3 قسمت است. در پائین به حزب ناسیونالیست اتکا اشاره خواهیم نمود.

این حزب در 17 مه 2011، در شهر بورگاس و به رهبری والری سیمئونف، معاون نخست وزیر کنونی تشکیل شد. در حال حاضر از مجموع 27 نماینده وطن پرستان متحد، 8 نماینده از این حزب می باشند.

والری سیمئونف یکی از ثروتمندان صاحب نفوذ بلغارستان به ویژه در زمینه های انرژی، گردشگری و رسانه ایست. وی مالک کانال تلویزیونی اسکات می باشد که سالیان متمادی پایگاه رسانه ای حزب اتکا محسوب می شد و اکنون منعکس کننده دیدگاه های ناسیونالیستی حزب و مدافع منافع رهبر آن می باشد. 

از سال 2010 تا نیمه های سال 2016، دعواهای تندی میان والری سیمئونف و ولن سیدروف (رهبر حزب اتکا) در جریان بود و در همان ابتدا، در سال 2010 منجر به جدایی این دو نفر شد.

 1. حزب ناسیونالیست اتکا (ATAKA)

حزب ناسیونالیست اتکا در 17 آوریل 2005 تاسیس و با قدرت در انتخابات های پس از آن شرکت نمود. از همان ابتدا تاکنون رهبری حزب به عهده ولن سیدروف بوده است. در تقسیم مقام ها که میان سه حزب وطن پرستان انجام شد، رهبران دو حزب دیگر، در دولت پست معاونت نخست وزیر را گرفتند و ریاست فراکسیون پارلمانی آن، به عهده ولن سیدروف گذاشته شد.

اتکا در فراکسیون مذکور دارای 8 نماینده می باشد.

حزب اتکا از ابتدای تاسیس آن در سال 2005 میلادی تا پائیز 2009 میلادی (پس از شکست در انتخابات پارلمانی و قرار گرفتن در رتبه  چهارم)، توسط کانال تلویزیونی اسکات و مالک آن والری سیمیونوف مورد حمایت قرار می گرفت. حتی حزب اتکا نام خود را از برنامه تلویزیونی اتکا گرفت که با مجریگری ولن سیدروف خبرنگار و شخصیت ناسیونالیست معروف (رهبر کنونی اتکا) در این کانال تلویزیونی پخش می شد.

پس از آنکه در سال 2009 میلادی والری سیمیونوف به دلیل شکست انتخاباتی حزب خواهان استعفای سیدروف از مقام ریاست شد، میان آنها جدایی افتاد و تدریجا از نفوذ اتکا در مناطق ساحلی دریای سیاه (پایگاه قدرت والری سیمیونوف و کانال تلویزیونی اسکات) کاسته شد.

در حال حاضر حزب اتکا نشریه ای با همین نام منتشر می کند و کانال تلویزیونی مستقلی با نام «tv Alpha» را راه اندازی نموده است.  

حزب اتکا در همان روزهای آغازین خود موفق شد تا نظر بسیاری از وطن پرستان و ملی گرایان بلغارستان را به سوی خود جلب نموده و موج عظیمی از مردم بلغارستان در آن عضو شدند. در انتخابات پارلمانی سال 2005 میلادی نیز موفق شد تحت ائتلاف «اتکا» با چندین حزب و سازمان دیگر با کسب 8.93% از آراء، 21 کرسی در پارلمان کسب کند. 

حزب اتکا در حال حاضر نماینده ای در پارلمان اروپا ندارد، اما از تابستان سال 2009 تا ابتدای سال 2012 در پارلمان اروپا دو نماینده (دیمیتر استویانف و اسلاوچو بینف) داشت لیکن این دو نماینده، از ابتدای سال 2012 میلادی به دلیل اختلافات درونی، از حزب اتکا فاصله گرفتند و اندکی پس از آن احزاب جدید (دو حزب جداگانه) خود را تاسیس نمودند. نمایندگان اتکا در پارلمان اروپا از همان ابتدا به هیچ فراکسیونی تعلق نداشته و به صورت مستقل در پارلمان اروپا حضور داشتند.

حزب جنبش حقوق و آزادیها- DPS- اپوزیسیون

این حزب در 4 ژانویه 1990 و به عنوان حامی و مدافع حقوق اقلیت های بلغاری، به ویژه مسلمانان ترک تاسیس شد. از همان ابتدا، دکتر احمد دوگان به عنوان پدر و رهبر حزب انتخاب شد که ریاست وی بر حزب تا 19 ژانویه 2013 ادامه یافت.

در حال حاضر حزب جنبش حقوق و آزادیها در پارلمان دارای 25 نماینده می باشد. در حال حاضر حزب مذکور در پارلمان اروپا دارای 4 نماینده در قالب آلیانس لیبرال ها و دمکرات های اروپاست.

در دو دهه اخیر، حزب جنبش حقوق و آزادیها در 4 دولت ائتلافی حضور داشته که آخرین آنها در دوره پلامن اورشارسکی از ژوئن 2013 تا اوت 2014، در ائتلاف با حزب سوسیالیست بلغارستان بود.

در حال حاضر مسئولیت ریاست اجرایی حزب جنبش حقوق و آزادیها به عهده مصطفی کارادایی می باشد که ریاست فراکسیون پارلمانی آن را نیز به عهده دارد. اما هنوز احمد دوگان به عنوان رئیس افتخاری، رهبر حقیقی حزب تلقی می شود.

در حقیقت حزب جنبش حقوق و آزادیها، مدافع حقوق اقلیت نژادی ترکها و مسلمانان بلغارستان نسبت می باشد. حزب جنبش حقوق و آزادیها در بلغارستان عموما بر آراء مجموعه اقلیت مسلمانان و به ویژه های ترکهای بلغارستان و ترکهای مهاجر از بلغارستان به ترکیه اتکا می نماید.

حزب اراده – VOLIA- حزب اپوزیسیون

در فضای سیاسی بلغارستان به صورت دوره ای احزابی وابسته به منافع برخی ثروتمندان شکل می گیرند و با گذر چندین سال، از فضای سیاسی خارج می شوند.

حزب اراده نیز که با همت و حمایت یکی از ثروتمندان بلغارستان به نام وسلین مارشکی در سال 2016 شکل گرفت، در همان سال، ابتدا در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان جایگاه سوم را به دست آورد و سپس در انتخابات پارلمانی 2017، موفق شد در پارلمان 12 کرسی کسب کند.

باید اشاره نمود که حزب اراده در 15 جولای 2007 تحت نام حزب سیاسی لیبرال بلغارستان به ریاست مارشکی به ثبت رسید، اما در سال 2016 رسما فعالیت خود را با نام اراده آغاز کرد.

وسلین مارشکی در پارلمان کنونی، معاونت رئیس پارلمان را به عهده دارد.

احزاب غیرپارلمانی در بلغارستان:

در واقع انتظار نمی رود در فضای سیاسی بلغارستان تغییرات جدیدی رخ دهند و پیش بینی می شود در چند سال آینده، احزاب برتر بلغارستان، در قالب ترکیب کنونی پارلمان باقی بمانند و در میان آنها تنها حزب اراده استثنا محسوب می شود و شاید در پارلمان بعدی نقشی نداشته باشد.

در زیر به تعدادی از احزاب غیرپارلمانی بلغارستان اشاره می کنیم:

 • حزب دمکراتها برای بلغارستانی نیرومند (راستگرا)
 • حزب مردمی آزادی و شایستگی (راستگرا)
 • حزب جنبش بلغارستان برای شهروندان (راستگرا)
 • حزب اتحاد نیروهای دمکرات (راستگرا)
 • حزب اتحاد مردمی کشاورزان بلغارستان (راستگرا)
 • حزب آ.ب.و (چپگرا)
 • حزب رای مردم (پوپولیستی)
 • حزب سبزها (زیست محیطی)
 • حزب جنبش 21 (چپگرا)
 • حزب دوست (راستگرا- مدافع حقوق اقلیت ترک مسلمان)

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران