سفارت جمهوری اسلامی ایران - صوفیا
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

بسمه تعالي

 

 

وضعيت كلي اقتصادي بلغارستان:

 

پس از فروپاشي بلوك شرق و با شروع تحولات اقتصادي، محور فعاليت هاي اقتصادي در بلغارستان تلاش در جهت دگرگوني ساختار اقتصادي از اقتصاد دولتي و متمركز بسمت اقتصاد بازار و افزايش مالكيت خصوصي از طريق خصوصي سازي و همچنين تشويق شركتهاي كوچك و متوسط بوده است. در سالهاي اوليه آغاز اصلاحات، كشاورزي و سپس صنعت بلغارستان به شدت آسيب ديد. در حال حاضر شركتهاي كوچك و متوسط در بلغارستان به طور روزافزون رشد نموده و جايگزين صنايع سنگين سابق شده اند. بيش از 90 درصد شركتهاي موجود را شركتهاي كوچك و متوسط تشكيل مي دهند كه عموما خصوصي و نوپا مي باشند. کل نیروی کار بلغارستان در سال 2009 حدود 63/2 میلیون نفر بوده که از این تعداد 2/9 درصد آنها بیکار بوده اند و بیشترین نیروی کار در بخش خدمات (9/46 درصد ) و پس از آن در بخش صنعت ( 6/27 درصد) و بخش کشاورزی ( 5/7 درصد) جذب شده اند.

صادرات کل بلغارستان در سال 2011 بمیزان 20 هزار میلیون یورو و وارداتش در حدود 23 هزار میلیارد یورو بوده است که بدین ترتیب تراز تجاری آن منفی 3 هزار میلیون یورو می باشد. صادرات بلغارستان به اتحادیه اروپا  در سال 2011 در حدود 13 هزار میلیون یورو و وارداتش 14 هزار میلیون یورو بوده است.

بلغارستان از منابع طبیعی نظیر بوکسیت، مس، سرب، روی، ذغال سنگ و منابع جنگلی(چوب) برخوردار است. محصولات کشاورزی بلغارستان شامل سبزیجات، میوه، تنباکو، شراب، گندم، جو، گلهای آفتاب گردان و احشام می باشد. تولیدات صنعتی بلغارستان شامل برق، گاز، آب، غذا، تنباکو، ماشین آلات و تجهیزات، فلزات اصلی، محصولات شیمیایی، زغال سنگ، نفت تصفیه شده و آشامیدنی ها است

کالاهای خام بلغارستان عبارتند از: آهن، مس، طلا، ذغال سنگ، بخش الکترونیک، سوخت های فسیلی پالایش شده، تسلیحات و مواد ساختمانی و کالاهای صادراتی آن لباس، کفش، آهن و فولاد، تجهیزات، ماشین آلات و سوخت می باشد.

شرکای عمده تجاری آن یونان، آلمان، ایتالیا، رومانی، بلژیک و فرانسه است و بیشترین واردات را در سال 2009 از کشورهای روسیه، آلمان، ایتالیا، اوکراین، رومانی، ترکیه، یونان و اطریش داشته است.

 

اولويتهاي بلغارستان در زمينه هاي اقتصادي:

اولويت اول بلغارستان به ویژه پس از الحاق به اتحادیه اروپا، همگرائي با ساختارهاي غربی و اروپائي بوده است به این منظور کليه سياستهاي داخلي و خارجي كشور اعم از سياسي، اجتماعي و اقتصادي در راستاي هدف فوق تنظيم و اجرا مي گردد. در اين راستا حدود 60 درصد از مبادلات بازرگاني خارجي بلغارستان در چند سال اخير با اتحاديه اروپائي صورت گرفته است.

موقعیت اقتصادی بلغارستان:

 به طور كلي مي توان اولويتهاي اقتصادي بلغارستان را در محور هاي زير خلاصه نمود:

- توسعه زيرساختارها با در نظر گرفتن اولويت براي توسعه زيرساختهاي حمل و نقلي: بلغارستان طي چند سال اخير تلاش خود را بر توسعه زيرساختارها در بخشهاي مختلف با هدف نزديك شدن به استانداردهاي اتحاديه اروپائي متمركز نموده است. زيرا بلغارستان از زمانهاي گذشته بواسطه موقعيت جغرافيائي ويژه، نقش فعال در شاهراه اتصال آسيا به اروپا بعهده داشته و از اين راه كسب منافع نموده و در آينده نزديك نيز اين نقش بصورت استراتژيك دنبال خواهد شد.

- جهانگردي: در سالهاي اخير تلاش زيادي براي توسعه زيرساختهاي لازم براي جذب توريست چه در فصل گرما و چه در فصل سرما صورت گرفته است.

- انرژي: يكي از مزيت هاي نسبي بلغارستان، موقعيت جغرافيائي مناسب جهت ترانزيت انرژي مورد نياز روز افزون كشورهاي اتحاديه اروپائي مي باشد. در اين راستا بلغارستان   مي كوشد علاوه بر ترانزيت گاز روسيه به اروپاي غربي، با مشاركت فعال در طرحهاي انرژي فرا ملي و منطقه اي نظير طرح خط لوله گاز نابوكو، خط لوله نفت بورگاس           - الكساندر پوليس و بورگاس - ولورا خود را به عنوان يك عضو مؤثر اتحاديه اروپائي در بازار انرژي مطرح نمايد.

- طول شبکه جاده ای بلغارستان 36720 کیلومتر و طول شبکه راه آهن 4300 کیلومتر      می باشد.

- جذب سرمايه گذاري خارجي و ادامه روند خصوصي سازي: در راستاي تسهيل و افزايش جذب سرمايه گذاري، قانون تشويق سرمايه گذاري كه از 13/5/83 (4 آگوست 2004) به اجرا در آمده است و تسهيلاتي براي سرمايه گذاران اعم از بلغاري و خارجي در نظر گرفته شده است. روند جذب سرمایه گذاری خارجی از زمان تصویب این قانون تا اواخر 2008 به ویژه در صنعت ساختمان و کردشگری رو به افزایش بود ، اما پس از بروز بحران اقتصادی در جهان، این روند رو به کاهش گذاشت.  

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران