سفارت جمهوری اسلامی ایران - صوفیا
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
کاخ ملی فرهنگ صوفیه

بسمه تعالی

کاخ ملی فرهنگ صوفیه

 

معرفی کاخ ملی فرهنگ صوفیه

کاخ ملی فرهنگی صوفیه بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی شهر صوفیه محسوب می¬گردد و از لحاظ فناوری ساخت، جایگاه اول را در بین مراکز همتایش در شرق اروپا به خود اختصاص داده است.

ایده ساخت

فکر ساخت یک مرکز فرهنگی بزرگ در مرکز شهر صوفیه در اواسط دهه 70 از طرف حزب کمونیست مطرح شد، و بر این اساس اولین اقدامات برای تحقیقات و طراحی این مرکز در سال 1975 انجام گردید. در آن زمان در این منطقه از شهر که اکنون کاخ ملی فرهنگ در آن قرار دارد، آثار به جای مانده از بمباران دوران جنگ، یک  فضای بسیار نامناسبی را ایجاد کرده بود که در آن  بقایای ساختمان‌های تخریب¬شده، یک ایستگاه باری راه‌آهن، پادگان‌های قدیمی و هزاران هکتار زمین‌های بایر و رها شده وجود داشت. به همین دلیل رییس وقت حزب کمونیست و مسئولین صوفیه تصمیم گرفتند یک فضای مدرنی را در مرکز شهر ایجاد کنند. اولین پیشنهاد‌ها مربوط به  ساخت یک مرکز تئاتر و اپرا  بوده است. برای این منظور، مسئولین کمیته فرهنگ بلغارستان یک مسابقه بین‌المللی برای جمع‌آوری ایده¬ها و پیشنهاد‌ها را در این خصوص ترتیب دادند، اما چون برای این مسابقه برنده¬ای معرفی نمی¬شود، پروژه مسکوت می¬ماند. بعد از این اقدام و طی بحث¬ها و بررسی¬های مختلفی که یک سال طول می¬انجامد، مسئولین ذیربط به این نتیجه می‌رسند که یک فضای بزرگ فرهنگیِ همه‌جانبه در این مکان ساخته شود. در آن زمان جمع¬بندی این بود که صوفیه نیاز به ساختمانی دارد که هم بتوان جلسات و کنگره‌های حزب کمونیست را در آن تشکیل داد و هم بتوان از آن  برای مناسبت‌های مختلف فرهنگی استفاده کرد. بعد از اتخاذ این تصمیم نهایی، طراحی این ساختمان به گروهی از معماران بلغاری محول گردید.

 ساخت کاخ ملی فرهنگ

 کلنگ ساخت این ساختمان عظیم فرهنگی در تاریخ 25 مه 1978 با حضور تنی چند از مقامات به زمین زده شد. در سال 1981 با برگزاری جشن¬ها و برنامه‌های گسترده‌، کاخ ملی فرهنگ افتتاح گردید. نام¬گزاری این مکان توسط وزیر فرهنگ وقت، خانم لودمیلا ژیوکوا که در عین ‌حال دختر رئیس حزب کمونیست نیز بوده، انجام می-شود.

در ساخت این بنای عظیم صدها شهروند صوفیایی با کار رایگان سهیم هستند. بیش از 335000 تن بتن و 10000 تن آهن، که معادل آهن بکار رفته در برج ایفل است، در این بنا مورد استفاده قرار گرفته است.

در انجام این پروژه مردم نه ‌تنها با کار داوطلبانه، بلکه با جمع‌آوری پول در قالب کمک¬های مردمی مشارکت می‌کنند. اولین مبالغی که جمع‌آوری می‌شود، حدود 30 میلیون لوا می‌باشد. مشکل اساسی در دوران ساخت ساختمان، کمبود کارگر ساختمانی بوده است، به همین دلیل از کشورهای دیگری همچون قبرس، یوگسلاوی، ویتنام و... نیروی انسانی به بلغارستان اعزام شده است.

هزینه ساخت این پروژه عظیم بالغ بر 270 میلیون لوا می¬باشد. این بنای تاریخی 12 سالن و فضاهای باز زیادی را شامل می¬شود و در دهه‌های 80 ، کاخ ملی به  یکی از مدرن‌ترین مکان‌های منطقه برای اجرای برنامه‌های فرهنگی تبدیل می‌شود.

 نماد کاخ ملی فرهنگ

علامت و نماد کاخ ملی فرهنگ، یک خورشید است که در بالای ورودی مرکزی قرارگرفته است. این نماد  توسط مجسمه‌ساز معروف Georgi Chapkanovساخته‌ شده و یادآور سقف خانه‌های قدیمی بلغاری است.

محوطه کاخ ملی فرهنگ بالغ بر 123000 مترمربع است که از هشت طبقه، چهار تراس پانوراما و سه سطح زیرزمینی تشکیل ‌شده است. کاخ همچنین دارای 12 سالن چند منظوره با ظرفیت 50 تا 4000 صندلی است.

 در کاخ ملی فرهنگ، بیش از 50 دفتر کار، 17000 مترمربع فضای راهرو، 5 رستوران با امکان برگزاری جلسات وجود دارد.

این مکان و همه سالن‌های آن با دستگاه‌های صوتی و تجهیزات مخصوص برگزاری همایش تجهیز شده و در هر سالن متخصصین صوت و نورپردازی مشغول به کار هستند. همچنین برای استفاده از فضاهای باز داخلی، تجهیزات نمایشگاهی مناسبی تعبیه شده است.

برخی از سالنها و فضاهای کاخ ملی فرهنگ

سالن یک

سالن یک، بزرگ‌ترین سالن کاخ ملی فرهنگ است. مساحت آن حدود 11000 مترمربع است. و ظرفیت  آن 3800  صندلیمیباشد و با فضاهای جنبی حدود  4000  نفر را در خود جای میدهد.

سالن دو

سالن دو با مساحت 955 مترمربع و به شکل آمفی¬تئاتر ساخته ‌شده است و ظرفیت آن 403 صندلی می‌باشد.

 سالن سه

مساحت این سالن 2350 مترمربع می‌باشد. این سالن یک سالن همه‌جانبه است که در طبقه 7 ساختمان قرارگرفته است. در حال حاضر جلسات شورای اتحادیه اروپا در آن برگزار می‌شود.

سالن سینمایی "لومیر"

سالن سینمایی لومیر نیز یکی از سالن‌های مجتمع کاخ ملی فرهنگ است. این سالن ظرفیت این سالن 370  نفر است.

 در این مجتمع بزرگ، سالن‌های دیگری نیز در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارد که برای فعالیت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 فعالیت‌ها

این مرکز فرهنگی در طی سال بیش از 300 برنامه و رویداد را میزبانی می‌کند که آن از جمله می¬توان به  اجلاس‌های و کنگره‌های بین‌المللی، فستیوال‌ها، جشنواره‌های مختلف همچون فیلم و تئاتر، موسیقی و... اشاره کرد.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران